Jestem również członkiem Krajowej Izby Adwokatów Kościelnych. Prowadzę sprawy klientów głównie z Polski wschodniej na czele z Warszawą i innymi miastami znajdującymi się w obszarze Archidiecezji Warszawskiej. W ramach mojej kancelarii kanonicznej zajmujemy się również tematami rozwodów cywilnych. Pracujemy więc kompleksowo, zarówno w kontekście unieważnienia ślubu kościelnego oraz cywilnego.
W pierwszej kolejności nasza praca skupia się na stworzeniu tzw. „skargi powodowej”, która jest znana inaczej jako pozew. Jej odpowiednia redakcja jest kluczowa dla uzyskania właściwego efektu. Nasza kancelaria kanoniczna dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale wie, jak właściwie zredagować pozew i gdzie go skierować. Istotne są przy tym argumenty oraz wskazanie powodu, dla którego można wnioskować o nieważność małżeństwa.
Niezwykle ważna jest także kwestia związana z materiałem dowodowym. Bez niego trudno myśleć o skutecznym przeprowadzeniu procesu o tzw. rozwód kościelny. Tylko doświadczony adwokat kościelny Warszawa będzie w stanie pomóc w odpowiednim przygotowaniu tego typu dokumentu. Nie tylko zajmujemy się kwestią materiałów dowodowych, ale współpraca z nami obejmuje również przygotowanie pytań do świadków, a także towarzyszymy i wspieramy naszych klientów podczas przesłuchań.
Na koniec procesu przygotowawczego istnieje możliwość składania uwag do akt sprawy przez wszystkie strony postępowania. Na tym etapie również wspieramy i moderujemy proces, aby stworzenie finalnej dokumentacji przebiegło sprawnie.
W procesie dążącym do stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. „unieważnienie ślubu” lub „unieważnienie małżeństwa”) pojawia się także funkcja obrońcy węzła małżeńskiego. Przeważnie obrońcy wystawiają negatywną opinię w kontekście udzielenia tzw. rozwodu kościelnego. W tym przypadku również przydaje się pomoc adwokata kościelnego, aby móc skutecznie skonfrontować wniesione uwagi i odpowiedzieć na nie zgodnie z zasadami prawa, podnosząc merytoryczną argumentację.
Wydanie wyroku opiera się na decyzji trzech sędziów z Sądu Metropolitarnego w Warszawie, zgodnie z zasadą większości. Brak złożenia apelacji oznaczać będzie uprawomocnienie się wyroku. Można jednak w przypadku niepowodzenia zdecydować się na złożenie odwołania do sądu II instancji. To „furtka” odwoławcza, którą warto wykorzystać. Należy zaznaczyć, że tylko adwokat kanoniczny może reprezentować strony sprawy przed sądem kanonicznym.
© Copyright Adwokat Kościelny Błażej Mitrut