Należę do Krajowej Izby Adwokatów Kościelnych. Ukończyłem Prawo Kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obszar, który obejmuje swoimi usługami to przede wszystkim Polska Północna i Wschodnia ze szczególnym uwzględnieniem takich miast jak Gdańsk, Gdynia oraz Sopot, a więc popularnego Trójmiasta. Zapraszam do zapoznania się z usługami kancelarii kanonicznej, którą tworzę i reprezentuję zarazem.
Moja praca jako adwokata kościelnego zaczyna się od stworzenia tzw. „skargi powodowej”, czyli pozwu. W tym miejscu istotne jest merytoryczne i konkretne podejście do jej przygotowania, co znajdzie przełożenie w skuteczności dalszych działań. Nasza kancelaria kanoniczna Gdańsk (Trójmiasto) redaguje pozwy od lat i wie w jaki sposób należy je przygotować, aby zmaksymalizować szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy przez Sąd Kościelny przy Archidiecezji Gdańskiej, która swoim obszarem obejmuje także Gdynię czy Sopot. Najważniejsze jest wskazanie argumentów oraz powodu tzw. „unieważnienia ślubu” lub „unieważnienia małżeństwa” jak potocznie mówi się na stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.
Zebranie i przygotowanie materiałów dowodowych to kolejny, niezwykle ważny element układanki, składającej się w całość na proces o tzw. rozwód kościelny. Dobrze obeznany adwokat kościelny Trójmiasto z powodzeniem poradzi sobie jednak z tym zadaniem. Istotne jest przy tym także przygotowanie się do rozmów ze światkami, także w kontekście przesłuchań, które mają znaczny wpływ na wynik sprawy o tzw. „unieważnienie ślubu”.
Finałem procesu przygotowania przedprocesowego jest skompletowanie akt sprawy, które następnie zostają wyłożone do wglądu. Można do nich składać uwagi, w czym również przydaje się pomoc i fachowa porada adwokata kościelnego. Na tym etapie także mogą Państwo liczyć na pomoc naszej kancelarii kanonicznej.
Na drodze do stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. „unieważnienie ślubu” lub „unieważnienie małżeństwa”) pojawia się obrońca węzła małżeńskiego, który formułuje i prezentuje swoje uwagi na różnych etapach sprawy, m.in. przed wydaniem wyroku. Jego funkcja dotyczy przedłożenia argumentów, mających na celu utrzymanie w mocy zawarte małżeństwo. Odpowiednie odniesienie się do jego uwag jest niezwykle istotne, jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na uzyskanie korzystnego wyroku. Adwokat kościelny na tym etapie postępowania również okaże się niezastąpiony.
Wyrok w zakresie tzw. „rozwodu kościelnego Gdańsk” wydawany jest przez grono trzech sędziów. Przy tym istotne jest uzyskanie większości głosów, aby otrzymać stwierdzenie nieważności związku małżeńskiego. W przypadku braku uzyskania korzystnej decyzji, można skierować odwołanie do Sądu Kościelnego II instancji. To wyjście, z którego także pomagamy korzystać. Często nasza kancelaria kanoniczna prowadzi sprawy osób, których proces w I instancji został przeprowadzony niewłaściwie.
© Copyright Adwokat Kościelny Błażej Mitrut