Ukończyłem Katolicki Uniwersytet Lubelski, zarówno kierunek Prawa Kanonicznego jak i Prawa. Jestem zarejestrowanym i czynnym członkiem Krajowej Izby Adwokatów Kościelnych. Z powodzeniem pracuję przy sprawach przed Sądem Kościelnym Diecezji Radomskiej, mieszczącym się w Radomiu. W ramach prowadzonej przeze mnie kancelarii kanonicznej, zajmujemy się również rozwodami cywilnymi.
Współpracę, mającą na celu uzyskanie stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego (tzw. rozwód kościelny Radom) zaczynamy od złożenia pozwu, zwanego również skargą powodową. Dlaczego powodową? Kluczowe jest bowiem zawarcie powodu, dla którego takie stwierdzenie byłoby zasadne do uzyskania. Konieczne jest przy tym zawarcie odpowiedniej argumentacji popartej rzetelnymi i weryfikowalnymi dowodami. Nasza kancelaria kanoniczna od lat przygotowuje skargi powodowe, także przy Sądzie Kościelnym w Radomiu.
Po złożeniu skargi powodowej należy przejść do redagowania materiałów dowodowych, które będą stanowić kluczowy element, mający na celu przekonanie sędziów do uznania małżeństwa za nieważne. Jestem doświadczonym adwokatem kościelnym w Radomiu, dlatego doskonale znam metodologię dobierania dowodów, które mogą pomóc w uzyskaniu korzystnego wyniku sprawy. Bardzo ważne są przy tym zeznania świadków, a także sposób przeprowadzenia przesłuchań.
Finalnemu etapowi przygotowania materiałów dowodowych towarzyszy złożenie akt sprawy w sądzie kościelnym w Radomiu. Jednocześnie należy przygotować się do odpowiedzi na pytania wszystkich stron, które mogą się przy tym pojawić. Obecność adwokata kościelnego z doświadczonej kancelarii kanonicznej będzie więc nieoceniona.
Kolejny etap procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. „unieważnienie ślubu” lub „unieważnienie małżeństwa”) wiąże się ze złożeniem uwag przez obrońcę węzła małżeńskiego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to osoba, której funkcja sprowadza się do formułowania argumentów mających na celu zachować aktualny stan małżeństwa. Wspomniane argumenty są bardzo istotne i stanowią ważną sugestię dla sędziów, dlatego pomoc adwokata kościelnego z Radomia będzie kluczowa, aby merytorycznie i fachowo odpowiedzieć na uwagi obrońcy węzła.
Ostatnia prosta to wydanie wyroku w Sądzie Kościelnym Diecezji Radomskiej w Radomiu. Jeśli co najmniej dwóch z trzech sędziów przychyli się do wniosku o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego to wyrok oznaczać będzie uzyskanie tzw. rozwodu kościelnego. W innym wypadku pozostaje druga droga, a więc apelacja. To kolejna grupa spraw, którą jako kancelaria kanoniczna zajmujemy się na co dzień.
© Copyright Adwokat Kościelny Błażej Mitrut