Ukończyłem Katolicki Uniwersytet Lubelski, kierunek Prawo Kanoniczne, a także Prawo. Ponadto należę do Krajowej Izby Adwokatów Kościelnych. Reprezentuję moich klientów przed Sądem Metropolitarnym Lubelskim z siedzibą w Lublinie. Biorąc pod uwagę obszar działania, skupiam się przede wszystkim na terenie wschodniej części Polski. Kancelaria kanoniczna, którą tworzę z powodzeniem zajmuje się także rozwodami cywilnymi.
Proces dotyczący stwierdzenia nieważności małżeństwa zaczyna swój bieg od momentu formalnego złożenia pozwu, a więc skargi powodowej. Dla spełnienia wymogów formalnych konieczne jest przedstawienie odpowiedniego powodu, dla którego przedsięwzięte będzie staranie dotyczące uzyskania tzw. rozwodu kościelnego. Kluczowa jest w tym miejscu argumentacja, która dodatkowo będzie poparta solidnymi materiałami dowodowymi. Adwokat kościelny Lublin będzie w stanie pomóc w tej kwestii, aby zmaksymalizować szanse na pozytywny wyrok przed sądem kościelnym.
W dalszym etapie należy przygotować materiał dowodowy. W tym miejscu pomoc kancelarii kanonicznej i adwokata kościelnego będzie nieunikniona, bowiem dowody stanowią najważniejszą składową pozwu, na podstawie którego Sąd Metropolitarny Lubelski w Lublinie podejmie decyzję odnośnie stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. Rola adwokata kościelnego będzie sprowadzać się w tej części także do przesłuchania świadków, przygotowania pytań i wzięcia udziału w poszczególnych etapach prowadzenia ustaleń dotyczących zasadności stwierdzenia tzw. „rozwodu kościelnego”.
Końcowy etap przygotowania materiału dowodowego wiąże się z finalizacją tworzenia akt sprawy, do których wgląd będą miały wszystkie strony postępowania. Podczas tego etapu dojdzie także do składania dodatkowych uwag i zadawania pytań, mających na celu wyjaśnienie wątpliwości. Pomoc adwokata kościelnego w formułowaniu merytorycznych odpowiedzi będzie przekładać się na większe szanse uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego.
Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. „unieważnienie ślubu” lub „unieważnienie małżeństwa”) wiąże się także z koniecznością odpowiadania na uwagi obrońcy węzła małżeńskiego. Jest to osoba integralnie związana z każdym postępowaniem, która ma za zadanie budować argumentację przeciwko uzyskaniu tzw. rozwodu kościelnego. Jest więc obrońcą nierozerwalności małżeństwa kościelnego. Pomoc kancelarii kanonicznej Lublin okaże się bezcenna, aby merytorycznie, mając na względzie prawo kościelne, udzielić odpowiedzi i ustalić kontrargumenty przeciwko narracji tworzonej przez wspomnianego obrońcę węzła małżeńskiego.
Ostatni krok to wydanie wyroku przez Sąd Metropolitarny Lubelski w Lublinie. W postępowaniu bierze udział trzech sędziów. Opinia pozytywna co najmniej dwóch z nich będzie skutkować wyrokiem stwierdzającym nieważność małżeństwa kościelnego. Co jednak w innym przypadku? Droga odwoławcza wiedzie przez proces apelacji. Z pomocą adwokata kościelnego Lublin, można więc odwołać się do sądu drugiej instancji, który będzie miał obowiązek przeprowadzić proces po raz kolejny i ponownie wydać prawomocny wyrok.
© Copyright Adwokat Kościelny Błażej Mitrut