Należę do Krajowej Izby Adwokatów Kościelnych. Działam głównie na obszarze Polskich Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Archidiecezji Białostockiej, a więc miast: Białegostoku, a także Łomży, będącej siedzibą diecezji łomżyńskiej. W ramach zespołu kancelarii kanonicznej zajmujemy się również sprawami dotyczącymi rozwodów cywilnych. Obszar prawa rozwodowego opanowaliśmy więc kompleksowo.
Działanie przedprocesowe związane z kwestią tzw. rozwodów kościelnych zaczynamy przede wszystkim od zredagowania pozwu, a więc tzw. „skargi powodowej”. Pomoc adwokata kościelnego w tej kwestii jest nieunikniona, bowiem niezwykle istotnym jest, aby w pozwie zawrzeć właściwy powód do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego, a także merytoryczne argumenty, oparte na zasadach prawa kościelnego. Jako prawnik kanonista zajmuję się całością działań, wspierając klientów od A do Z, reprezentując ich przed sądami kościelnymi.
W dalszej kolejności, jako adwokat kościelny Białystok przygotowujemy kompletne dokumenty z zakresu materiałów dowodowych. Stanowią one podstawę do dalszego procedowania kwestii stwierdzenia nieważności małżeństwa, tzw. „rozwodu kościelnego”. W ramach powyższych prac, zajmujemy się ponadto kwestiami przygotowania świadków oraz ich przesłuchań. Prowadzimy także naszych klientów przez cały proces składania zeznać przed sądem, odpowiadając na uwagi każdej ze stron.
Kolejny etap kończy się złożeniem formalnym materiału dowodowego przed sądem kościelnym. Towarzyszy temu możliwość wglądu, jak i składania uwag przez wszystkie strony. Adwokat kościelny Łomża w tym temacie będzie miał również wiele pracy, aby merytorycznie odpowiadać na pojawiające się pytania, uwagi czy sugestie.
Wielu klientów szczególnie obawia się instytucji obrońcy węzła małżeńskiego. W temacie stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. „unieważnienie ślubu” lub „unieważnienie małżeństwa”) przyjmuje on funkcję podmiotu, przedkładającego i formułującego wątpliwości odnośnie zasadności wydania wyroku rozwiązującego węzeł małżeński. Adwokat kościelny ma więc za zadanie odpowiadać i konfrontować się z argumentami obrońcy węzła, co ma przekonać sąd do wydania korzystnego wyroku.
Końcowym etapem procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa jest wydanie wyroku przez sąd kościelny przy Archidiecezji Białostockiej, w której obszarze znajduje się Białystok i Łomża. W przypadku otrzymania negatywnego wyroku można zdecydować się na odwołanie do sądu kościelnego II instancji. Apelacje w sprawie tzw. rozwodu kościelnego to kolejna ze specjalizacji naszej kancelarii kanonicznej.
© Copyright Adwokat Kościelny Błażej Mitrut