Ukończyłem zarówno Prawo jak i Prawo Kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jestem członkiem Krajowej Izby Adwokatów Kościelnych, a zawodem prawnika kanonisty zajmuję się już od ponad 10 lat, mogąc pochwalić się wieloma wygranymi sprawami przed sądami kościelnymi w całej Polsce. Przede wszystkim prowadzę jednak tzw. rozwody kościelne, a więc procesy o stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego na terenie Polski wschodniej, a w szczególności w Siedlcach i Drohiczynie.
Proces, mający skutkować otrzymaniem decyzji stwierdzającej nieważność małżeństwa zaczyna się od złożenia tzw. skargi powodowej. Jest to forma pozwu, która musi spełniać pewne wymogi formalne stawiane przez sądy kościelne. W tym miejscu istotna jest rola adwokata kościelnego Siedlce, który przygotuje odpowiedni wniosek, popierając go nie tylko stosownym argumentami, ale przede wszystkim, wskazując właściwy powód. To właśnie powód jest najistotniejszym elementem pozwu, który rozpoczyna bieg drogi do tzw. rozwodu kościelnego.
W kolejnym etapie należy przygotować przekonywujący materiał dowodowy, który będzie przedmiotem analizy sędziów wydających wyrok w Sądzie Biskupim w Siedlcach czy Drohiczynie. Adwokat kościelny i jego pomoc może okazać się nieoceniona, gdyż jako specjaliści wiemy, jakie dowody należy przygotować, aby uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Nasza kancelaria kanoniczna pomaga także podczas przesłuchań oraz w kontekście pracy ze świadkami.
Zakończenie zbierania materiałów dowodowych finalizuje stworzenie aktów sprawy, które podlegają analizie przez Sąd Biskupi w Drohiczynie lub Sandomierzu. Akta są zawsze wyłożone do wglądu przez pewien okres czasu, co umożliwia zapoznanie się z nimi i złożenie dodatkowych pytań. Odpowiedzi na nie mogą wpłynąć na dalszy przebieg procesu, a więc w efekcie na uzyskanie tzw. rozwodu kościelnego lub przegranie sprawy w I instancji.
Nie można zapominać o roli obrońcy węzła małżeńskiego, który składa uwagi i negatywne opinie w zakresie stwierdzenia nieważności małżeństwa (tzw. „unieważnienie ślubu” lub „unieważnienie małżeństwa”). Tylko doświadczony adwokat kościelny będzie w stanie skonfrontować się z argumentami obrońcy węzła i przekonać sąd kościelny do uznania racji strony starającej się o tzw. rozwód kościelny. Nasza kancelaria kanoniczna gwarantuje rzetelne, drobiazgowe, a więc także i profesjonalne podejście do tematu.
Ostatni etap to wydanie wyroku przez Sąd Biskupi w Sandomierzu lub Sąd Biskupi w Drohiczynie. Można liczyć na uzyskanie stwierdzenia nieważności małżeństwa, jeśli co najmniej dwóch z trzech sędziów opowie się za tzw. rozwodem kościelnym. W innym wypadku swoich szans należy upatrywać w apelacji, czyli drugiej instancji. Jako adwokat kościelny Sandomierz zajmuję się również tego typu sprawami, prowadząc również procesy osób, które w pierwszej instancji korzystały z usług innego prawnika kanonisty.
© Copyright Adwokat Kościelny Błażej Mitrut